BrainTest, s.r.o., Karloveská 63, 842 29 Bratislava, IČO: 50958852

O NÁS PROJEKTY KONTAKT

Hlavné cieľe nášho projektu

 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je skorá diagnostika a úspešná liečba Alzheimerovej choroby a iných neuro-degeneračných ochorení jednou z najväčších výziev ľudstva. Vážnosť situácie dokumentuje aj skutočnosť,  že ani diagnostika ani efektívna liečba v súčasnosti neexistuje, pričom každé 3 sekundy pribúda nový prípad.

 

Firma BrainTest je novovznikajúce pracovisko, ktorého cieľom je prispieť k riešeniu tohto vážneho globálneho problému a to prepojením dvoch navzájom sa dopĺňajúcich vedeckých smerov:

 

 • výskum v oblasti neurodegenerácii

 • spracovanie veľkého objemu dát pomocou najmodernejších bioinformatických algoritmov.

 

BrainTest sa opiera o vyšše 20 rokov trvajúci výskum mozgu, ktorý prebieha na pôde Neuroimunologického ústavu a ktorý má svoje korene v laboratóriách Medical Research Council v anglickej Cambridge. Počas tohto obdobia vedeckí pracovníci Neuroimunologického ústavu SAV naakumolovali rozsiahle množstvo poznatkov o príčinách a priebehu Alzheimerovej choroby a príbuzných neurodegeneráciach. Tento vzácny experimentálny materiál je zahalený rúškom tajomstva a je potrebné ho dekódovať. Kľúčom k odhaleniu kritických poznatkov, ktoré by umožnili skorú diagnostiku a perspektívne aj liečbu je práve bioinformatické spracovanie veľkého množstva údajov. Vo firme BrainTest spolupracuje na tomto probléme tím vynikajúcich odborníkov v bioinformatike. O ich kvalite svedčí viac ako 13000 citácií podľa Web of Science a tzv. Hirschov index vedúceho bioinformatika, ktorý má hodnotu 52.

 

Hlavným cieľom projektu firmy BrainTest je vývoj metódy pre identifikáciu biomarkerov a terapeutických targetov pre liečbu traumatického poškodenia mozgu. Doposiaľ nie je známe, ktoré molekulové dráhy vedú k spontánnemu uzdraveniu pacientov po traumatickom poškodení mozgu. Našim cieľom je tieto dráhy identifikovať a to pomocou najmodernejších a validovaných bioinformatických algoritmov a predikčných in siliko nástrojov.

 

To znamená, že sa zameriavame na dekódovanie molekulových mechanizmov, ktoré vedú k prirodzenej schopnosti organizmu uzdraviť sa po traumatickom poškodení mozgu (TPM). AK tieto mechanizmy dokážeme identifikovať, budeme vedieť indukovať uzdravujúce mechanizmy aj u tých pacientov, ktorí nie sú schopní spontánneho uzdravenia. Dosiahnutím tohto cieľa úspešnej liečby traumatického poškodenia mozgu, zabezpečíme prevenciu pred vážnymi a doteraz neliečiteľnými neurodegeneračnými chorobami, vrátane Alzheimerovej choroby.

 

Podpora Ministerstva školstva formou stimulov umožnila spojeníe know how Neuroimunologického ústavu a novovzniknutého bioinformatického pracoviska firmy BrainTest, ktorí svojim inovatívnym prístupom prispejú k riešeniu závažných problémov v oblasti neurodegeneračných ochorení.

 

 

 

Základné informácie o projekte

 

Vývoj metódy na stratifikáciu pacientov po traumatickom poškodení mozgu

a identifikáciu nových terapeutických cieľov pre personalizovanú liečbu

a prevenciu neurodegenerácie

 

Akronym projektu

 

MEITEC_PRE_CNS

 

 

Spoluriešiteľská organizácia

 

Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied

 

 

Doba riešenia projektu

 

18. 12. 2018 – 31. 12. 2019

 

 

Charakter projektu

 

Základný výskum

 

 

Ciele projektu

 

Hmotné ciele:

Vybudovanie moderného pracoviska pre inovatívne riešenia zásadných zdravotníckych problémov súčasnej populácie. Unikátna aplikácia a prenos potenciálu základného výskumu do praxe v podmienkach Slovenskej republiky.

 

Nehmotné ciele:

1. Komplexná bioinformatická a predikčná štúdia – výber fokusovaných panelov molekúl miRNA ako kandidátov pre experimentálne štúdie. Integračná analýza bude pozostávať z identifikácie deregulovaných molekulových dráh po TPM, identifikácie možných molekulových markerov a terapeutických cieľov pre návrh efektívnej terapie pre pacientov s TPM

 

2. Vybudovanie banky biologických vzoriek špecializovanej na TPM. Odber vzoriek krvi a plazmy po úraze hlavy u ľudí a jej spracovanie pre transkriptomickú analýzu bude vykonávaný v spolupráci s NIU-SAV.

 

3. Experimentálna laboratórna analýza periférnej krvi a plazmy u ľudí, ktorí utrpeli TPM: fokusovaná transkriptomika. Experimentálna validácia „in silico“ definovaných molekulových cieľov. Zadefinovanie diagnostického a prognostického panelu TPM na základe experimentálnych výsledkov.

 

 

Zodpovedný riešiteľ

 

Prof. Ing. Igor Juršica, PhD.